RetroHerna slaví tříleté výročí!


RetroHerna | 16. dubna 2018


Tenhle čtvrtek to budou tři roky, co jsme se odhodlali RetroHernu předvést veřejně na prvním výjezdu. Podařilo se nám tehdy získat prostor na Geek RoadShow v pražských Letňanech.

Celá akce byla hlavně o youtuberech, ale o zábavu se tam staral taky český distributor Nintenda - Conquest. Právě jemu jsme doplnili expozici o retroherní kolekci od Game & Watch až po GameCube.


Byli jsme natěšení a taky trochu nervozní, protože celá ta RetroHerna, kterou jsme na akci avizovali, byla do toho dne jenom v našich hlavách a po krabicích. Možnost skutečně si zahrát na starých konzolích jinde než doma byla před třemi lety nevídaná. Bude to všechno fungovat? Nezahoří žádná konzole, neodejde CRTčko? A přijde k nám vůbec někdo, když vedle stojí nablýskané stojany s nejnovější Wii U? Vyložili jsme televize, zapojili konzole, naplnili vitríny a vytáhli zvuk televizí na maximum, abychom nejnovějšímu Just Dance opodál vůbec mohli konkurovat.

Ale lidi přicházeli. Přišla jich fůra, děti, mámy, tátové, mládež, zkrátka návštěvníci nejrůznějšího druhu, které do obchodního centra přivedly původně nákupy. Ke starým konzolím přistupovali zvědavě a s překvapeným i potěšením, když je náhodou pamatovali z dětství. Bez ohledu na věk i pohlaví se zastavovali, brali do ruky ty tak trochu praštěné ovladače na N64, vyměňovali cartridge a zjevně se dobře bavili. Kdekdo nás oslovil, aby se poptal na RetroHernu nebo nám akci pochválil.


To byl náš první výjezd. Provázelo ho i pár trampot (třeba televize, která se za jízdy rozhodla vystoupit z dodávky), ale byl to skvělý pocit všechno to vidět na vlastní oči. Tehdy se nám konečně potvrdilo, že ten náš nápad opravdu přináší radost a že stojí za to v něm pokračovat. Na každém výjezdu od té doby zažíváme podobné nadšení, nostalgii a údiv nad tím, co všechno historie videoher zahrnuje. Pokaždé se někdo zastaví na kus řeči o starých hrách, zajímá se o projekt, nabídne pomoc - a proto jezdíme tak hrozně rádi.

Od našeho prvního výjezdu jsme jich uspořádali víc než 40 a RetroHerně se rozrostla sbírka i komunita. Zapůjčili jsme exponáty Národnímu muzeu, postarali jsme se o zábavu návštěvníkům řady conů, vývojářských konferencí, knihovny, dnů otevřených dveří ČVUT, herních turnajů i youtubových festivalů. Zapracovali jsme na organizaci, založili spolek Herní historie a dali projektu trochu jasnější tvary.


Často opakujeme, že RetroHerna vděčí za svůj vznik velké skupině lidí, kteří projektu od začátku věřili a věnovali mu své úsilí i finance. A je to pravda. Děkujeme všem, kteří s RetroHernou byli na začátku její cesty.

Takže tenhle čtvrtek budeme slavit a budeme doufat, že RetroHerně se bude dařit vytvářet odkaz s hodnotou pro další generace ještě spoustu let. Alespoň právě tolik, kolik jich mají před sebou samotné videohry a jejich fantastické, kouzelné dějiny!

PS.: Oslavu k výročí pořádáme ve čtvrtek 19. dubna od 18 hodin v pražském Queen Café. Stavte se taky :)