O nás

Ahoj, vítejte v RetroHerně!

Neziskový projekt RetroHerna vám už tři roky umožňuje prožít dějiny videoher na vlastní prsty. Naše putovní sbírka autentických konzolí a počítačů vypráví příběh více než padesátileté historie herního vývoje. V RetroHerně prožijete znovu své dětství, nandáte to kamarádům v Pongu i Doomovi a prohlédnete si herní technologie z různých dekád bok po boku. Připomeneme vám kouzlo starých her - jak jinak, než hraním!

A přestože hlavní je hry hrát, není to všechno co děláme. Videohry si zaslouží přístup také z pohledu výzkumníka a archiváře - a to je druhé naše poslání. Hry jsou stále mladé médium a je toho tolik, co lze podniknout v jejich výzkumu. Vydejte se na cestu do herní historie s námi!


Co děláme

 • Interaktivní muzeum a přednášky

  Jezdíme s projektem RetroHerna po festivalech a konferencích a necháváme všechny návštěvníky prožít herní historii v našem interaktivním muzeu videoher. Pořádáme přednášky o starých hrách a jejich archivaci a dáváme si záležet, aby každý odcházel domů s vědomím, že staré hry mají kouzlo, které si zaslouží připomínat.

 • Sbírka her a herních přístrojů

  Od nejstarších přes nejznámější až po ty obskurní. Speciálně se zabýváme těmi, které byly dostupné na území Česka a Slovenska do konce 90. let, zejména hry od tuzemských autorů a hry zajímavé pro svou českou lokalizaci.

 • Archiv herní dokumentace

  Videohry bereme jako umění a součást lidské kultury, která si zaslouží uchování pro další generace. Zdrojové kódy, propagační a obalové materiály, beta verze a původní koncepty her vypráví jedinečné příběhy jejich vývoje a zařazují jej do historického kontextu. Nechceme, aby počátky videoherních dějin zmizely v nenávratnu jako mnoho jiné papírové a raně digitální dokumentace. Proto se zabýváme jejich záchranou. Materiály shromažďujeme, třídíme a uchováváme.

 • Společně za společným cílem

  Navazujeme kontakt s domácími i zahraničními sdruženími, která si uložila podobný cíl jako my. Podílíme se na překladu cizojazyčných médií, které v oblasti videoherní archivace informují. Společnými silami tak pracujeme na uchování herních počátků.Zapojte se

RetroHerna je pozvánkou pro vás, abyste se přidali. Ať už věnujete krabici elektroniky z půdy, zmíníte se kamarádům nebo se rovnou vrhnete do týmu, všechno jsou to způsoby, jak pomůžete zachránit herní historii.

Zapojit se do RetroHerny je snadné! Nejlepším způsobem, jak zjistit co by se vám líbilo, je navštívit některý z našich výjezdů. A nebo nám napište a my si s vámi popovídáme a vymyslíme, co by se vám líbilo.

Podpořte nás

Podpořit nás můžete třeba starým kouskem do sbírky (konzolí, herním příslušenstvím, počítačem, monitory, CRT televizí, hrami, herními magazíny a literaturou), přiložením ruky k dílu (organizace výjezdů, údržba a opravy techniky), článkem v médiích nebo finančním příspěvkem na náš transparentní účet.